Sık Sorulan Sorular

En sık sorulan sorular ve cevapları

çocuğum bizimle göz teması kurmuyor
3 yaşına gelen bir çocuk bırakın 3 kelime konuşmayı en az 200 kelime hazinesine sahip olması ve cümle kurması gerekir. Ayrıca sürekli hareketli olması, kurallı yaşantıya uymaması ve dürtüsel davranması nedeniyle gecikmiş konuşma, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ya da yaygın gelişimsel bozukluk belirtileri göstermektedir. Bu nedenlerle ilgili en iyi çözüm çocuğunuzu derhal bir anaokuluna vererek psikolojik ve pedagojik destek almanızda fayda var.
çocuk dikkat eksikliği
Dikkat eksikliği belirtilerini kısaca beş belirtide özetleyebiliriz.

1- Göz teması kurmakta güçlük çekiyorsa
2- Akranlarına göre dağınıksa
3- Unutkansa veya unutkanlık varsa
4- Yazı yazmaktan ya da ince motor çalışmalarından nefret ediyor ya da sıkılıyorsa
5- Okunan bir öyküyü dinlemekten sıkılıyor, okumakta hoşlanmıyorsa, hatalı okuma varsa dikkat eksikliği olabilir.
çocuğum okulda başarısız
Dikkat eksikliği problemi sadece okul başarısızlığına göre değerlendirilemez. Açıkçası çıplak gözle de anlaşılamaz. Bunun için eğer çocuğunuz 6 yaşından büyük ise Wısc-r zeka testi yaptırarak kesin bir yargıya ulaşabilirsiniz.
panik atak problemi
Panik atak problemi çözümü ve tedavisi olan bir problemdir. Her problemde olduğu gibi panik atakta uzman kişilerle görüşülmeden sadece bazı belirtilere bakarak olup olmadığı üzerine karar verilmemelidir. Panik atağın genel belirtileri sık sık nefes alıp verme, kalp çarpıntısı, soğuk soğuk terlemeler, çaresizlik ve korku hissidir.
boşanma kararı
Boşanma sürecinde öncelikle çiftlerin boşanmaya kesin kararlı olmaları gerekir. Eğer kararlı iseler çocuklarına karşı kendilerini suçlu hissetmemeleri ve onlara iyi bir yuva, iyi bir gelecek hazırlayamadık gibi düşüncelere kapılmamak gerekir. Çocuklar anne babalarından ayrılmıyorlar. Siz birbirinizden ayrılıyorsunuz. Dolayısıyla anne baba olarak birbirinizden ayrıldığınızı çocuklarının her zaman anne babası olarak kalacağınızı onlara anlatın bunu yaparken sakin ve kararlı tutum sergileyin.
sürekli ağlama duygusu
Sürekli ağlama duygusu depresyon belirtisidir. Eğer günlük yaşantınızda çok farklılıklar oluyor ise örneğin; aşırı yeme yada yememe, aşırı uyuma yada uykusuzluk , yaşamdan keyif alamama gibi duygulara sahipseniz depresyon ile ilgili çözüm aramalısınız.
tükenmişlik sendromu
Öncelikle tükenmişlik sendromunda yaşanan duygular depresyon ile benzerlik gösterir. Depresyon hayatın tamamına yayılmışken, tükenmişlik sendromu sadece yapılan iş ile alakalıdır. İş şartları düzeldiğinde iyileşme başlar. Fakat tükenmişlik sendromu kendi kendine geçmez. Üstünde durulmazsa ciddi problemlere sebep olur.
depresyon ve ilaç
Bu duruma karar verecek olan psikiyatrlardır. Fakat danışan ile yapılacak görüşme ve klinik gözlem sonucunda uygun tedavi planı oluşturularak, depresyon yenilebilir.
çabuk sinirlenme
Çabuk sinirlenme bazı kişiliklere bağlı olarak oluşabilir. Fakat hayata ve insanlara olan bakış açınız, size haksızlık yapıldığı, saygı görmediğiniz veya sözünüzün dinlenmediğini düşündüğünüzde saldırgan bir tutum sergileyebilirsiniz.
psikiyatrist ve psikolog arasındaki fark
Psikiyatrist tıp fakültesi mezunu olup, ilaç yazma yetkisine sahiptir. Psikolog ise üniversitelerin Fen -Edebiyat fakültelerinden mezundur.
çocuk ve şiddet
Vurma davranışı, bir öfke ve saldırganlık göstergesidir. Saldırganlık eyleminden öte buna neden olan ihtiyaç hissettiği önemlidir. Hareketlilikle öfke ve saldırganlık bir oraya geldiğinde bizim aklımıza dürtüsellik yada dürtü kontrol bozukluğu gelir. Dürtüsellik genel itibariyle fevrilik, ataklık ve kontrolsüzlükten oluşur. Yani izin almaz , kurallı yaşantıdan hoşlanmaz kuralları kendi koymak ister, liderliğe bayılır, hazır cevaptır ve eylemlerinin sonunu hesaplamadan yapar. Arzu ederseniz internetten yada bizim web sitemizden dürtüselliği okuyup eğer örtüşüyorsa profesyonel bir destek almayı düşünün derim.
bilgisayar bağımlılığı
Anlattığınız duruma göre çocuğunuzda sosyal fobi var gibi algılamamıza yol açıyor. Sosyal fobi birde bilgisayar bağımlılığı eşlik ettiğinde yaşam kalitenizi çok olumsuz etkiler. 16 yaşında bir bireyi zorla psikoloğa ve danışana götüremezsiniz. Ancak eve davet ederek görüş alabilirsiniz. Hatalı ebeveyn davranışlarından kaçınmanız gerekmektedir. Ev içinde ortak yaşam alanı oluşturun, çeşitli kağıt oyunları hatta bilgisayarda ortak yarışmalar yaparak ilgisini çekin, sürekli nasihat ve uyarıdan vaz geçin Güvenli bir bağlanma sağlamayı çalışın, detaylar için bizi arayabilirsiniz.
-->